Račianska 190, 835 26 Bratislava

Túto tlačovú techniku musíš skúsiť: Tlačová technika MOKULITO / MOKURITO

Čo je to MOKULITO? (nazýva sa aj MOKURITO)

Ide o litografiu na dreve. Tá je založená na postupoch tradičnej litografie, no dá sa povedať, že je jednoduchšia a hlavne je možné ju realizovať aj mimo špecializovaných grafických ateliérov.

História tlačovej techniky

Táto technika vznikla v Japonsku v 70. rokoch 20. storočia. Ako prvý ju použil Ozaku Schisi. V japončine sa Mokurito prekladá ako Moku, čo znamená drevo, rito je skratka pre litografiu. Tak ako všetky litografické techniky, mokulito sa spolieha na skutočnosť, že voda a olej sa nemiešajú.

Ako pracovať touto tlačovou technikou?

Podobne ako v tradičnej litografii sa obrázok nakreslí mastnými atramentmi a pastelkami na tlačovú matricu alebo platňu. V mokulite je však doska vyrobená z organickej látky: dreva. Výsledkom je, že sa obraz vždy mierne zmení. Pri tlači z dreva sa relatívne rýchlo zhoršuje kvalita kresby, čo znamená, že vydania sú malé, maximálne 15 kusov. Pričom výsledky závisia od faktorov, ako sú druh a vek konkrétneho kusa dreva, živica, rastové krúžky a zrno. Textúra dreva sa stáva každým ďalším výtlačkom prevládajúcou a tóny sa menia, až kým sa obraz postupne nezhorší. Obrázok poskytuje textúru dreva, ktorú je možné kombinovať aj s drevorytom.

Drevoryt sa dá použiť na vytvorenie kontrastných ostrých čiar a textúr, ktoré by inak nebolo možné dosiahnuť. (článok pokračuje pod obrázkami)

Zaujímavé tlačové techniky

Postup práce pri tlačovej technike MOKULITO

Postup tejto techniky v skratke je taký, že si zoberieme dosku/preglejku. Treba použiť čisté vysušené drevo. Ak zoberiete preglejku zo skrine, nemusí sa vám táto technika podariť. Takéto drevo už môže byť napustené rôznymi látkami.

Preglejku treba vybrúsiť (najprv pokojne aj elektrickou brúskou a potom jemným šmirgľom), potom sa maľuje lito/mokulito mastným tušom. Buď si ho kúpite už riedený, alebo sa rozrieďuje s upravenou vodou (prevarená, destilovaná).

Keď kresba zaschne, až potom sa dáva arabská guma v tenkej vrstve tak, aby spravila povlak na celej doske/preglejke. Cez noc sa doska leptá. Potom sa pretrie zľahka vodou, rovno sa na ňu nanáša farba a môže sa tlačiť.

Používanie arabskej gumy

ZDROJ: časopis Mladý polygraf 2020, Mgr. art. B. Molnárová, SOŠ polygrafická

Čo je tlačová technika Mokurito Mokulito?