Čítať v noci? Áno!

Vo štvrtok 25.10.2018 sme zažili prvé Nočné čítanie v škole po niekoľkých rokoch. Musím uznať, že sa školské chodby v noci menia na vskutku magické miesto, zastavil sa v nich s nami čas.

Na legendárnej „stodevine” nám pán Švorc a pani Jakúbková prichystali pohodlné posedenie. Chlebíčky, pitie, podložky, vankúše a sviečky, sám by som to lepšie nevymyslel. Z učiteľov sa stali dobrí známi a spoločne s nami, študentmi, vytvorili rodinnú atmosféru.

V kresle, pod lampou každý z nás prečítal úryvok z obľúbenej knihy, zatiaľ čo sa ostatní vnárali do sveta v nej. Výskyt žánrov bol veľmi bohatý, od noviel a románov sme sa cez poviedky dostali až k poézii. Objavili sa diela ako Zaklínač, Mengeleho dievča alebo Da Vinciho kód. Diskutovali sme o literatúre i živote, smiali sa, blbli ako malé deti a užívali si večer v príjemnej spoločnosti.

Po čítaní sa pustil hororový film, my sme sa zabalili do spacákov a jedným okom sledovali. Film skončil, nastalo ticho a spali sme ako zabití.

Ráno sme sa zobudili do nového dňa, učebňa vyzerala ako po výbuchu. Rýchlo sme ju dali do pucu a nahádzali do seba pár chlebíčkov. Vzápätí zazvonilo na hodinu a my sme vkĺzli naspäť do reality.

Teraz nám už nezostáva nič iné iba s nádejou spínať ruky k učiteľom a prosiť, aby podobnú akciu zorganizovali aj nabudúce (samozrejme s našou pomocou)! My určite prídeme znova, nenecháme si predsa utiecť taký skvelý zážitok. A čo vy?

Matej Gajdoš Cigánek