Exkurzia Piešťany – Bill 12

Žiaci III.G triedy odbor 01 – polygrafická technológia a odbor 02 – grafika tlačovín s odbornými učiteľmi sa zúčastnili odborného seminára Bill 12. Medzinárodný seminár sieťotlačiarov a digitálnych tlačiarov organizoval SZSDT v spolupráci s Asociáciou síťotisku a digitálního tisku ČR (ASD ČR) s podporou Európskej federácie sieťotlačových zväzov FESPA, 7. – 8. októbra 2016 v hoteli Magnólia v Piešťanoch. Medzi najvýznamnejšie osobnosti seminára patrili prezident FESPA pán Yasar Güvenen z Turecka a Kovács György z Maďarska.

Program bol bohatý na prednášky a prezentácie s účasťou špičkových európskych a slovenských odborníkov z oblasti sieťotlače, digitálnej tlače, reklamy a životného prostredia, panelové diskusie, ukážky práce digitálnych zariadení a materiálov.

Podujatie sa nieslo v znamení technologického vývoja v oblasti materiálov a tlačových zariadení. Diskutovalo sa nad pozíciou sieťotlače a digitálnej tlače v reklamnej a propagačnej oblasti a ich konkurencie schopnosti v súčasnom polygrafickom priestore. Nás zaujala najmä prezentácia p. Stencela z poľskej firmy Pasja, ktorá je držiteľom viacerých ocenení FESPA v oblasti tlače špeciálnych efektov a zošľachťovania tlače na potlačenom materiály. Účastníci seminára si mohli vyskúšať potlač textilu najmodernejšími digitálnymi atramentovými technológiami. Žiaci s nadšením vyskúšali potlač vlastného trička.

Počas oboch dní sa uskutočnila aj tradičná diskusia o aktuálnych problémoch v polygrafickom priemysle. V oblasti odbornej teórie sme dostali štvorjazyčný slovník odborných výrazov a ďalej p. Vítek predstavil publikáciu TYPOGRAFIKUM a popísal prácu na jej tvorbe.

 
Ing. Vojtech Macenka