Workshop Litografia

Čo je litografia?
Ide o kameňotlač. Pri litografii sa používa jemne vyhladený kameň, na ktorý sa kreslí litografickou ceruzkou, litografickým tušom a inými materiálmi. Z hľadiska umiestnenia tlačových miest sa zaraďuje do tlače z plochy. Pokreslené miesta určené na odtláčanie priťahujú mastnotu – farbu. Litografia sa používala najmä v 2. polovici 19. storočia ako ilustračná technika. Vynález a vývoj litografie sa pripisuje Aloisovi Senefelderovi, ktorý sa narodil v Prahe, zatiaľ čo jeho rodičia nemeckého pôvodu hosťovali v jednom z pražských divadiel.
Tieto a mnoho ďalších informácií sme nestíhali memorovať v ateliéri u pána Boudu hneď v pondelok po príchode do Prahy. Nasledujúce dva dni sme zamestnávali okrem našej pamäti aj šikovné ručičky. Premiestnili sme sa na Vyšší odborní školu grafickú a Střední průmyslovú školu grafickou, kde nás po praktickej stránke zaviedol do sveta litografie pán Korbelář. Okrem svojich znalostí z 20 – ročnej praxe nás ohromil aj slobodnou osobnosťou a poskytol nám iný pohľad na svet plný konzumu a peňazí.
Predtým ako sme sa pustili do nášho vlastného diela sme sa oboznámili s rôznymi technikami kresby na litokameň za pomoci rôznych prostriedkov. Naše žiačky vytvorili na kameň kresbu podľa vlastného návrhu, ktorú sme s pomocou pána Korbelářa tlačili niekoľkokrát. Najprv oranžovou, potom čiernou farbou, z čoho vznikol duplex. Keďže litografia je tlač z plochy, pri pridávaní ďalšej farby bolo nutné vymedzovať tlačiacu plochu na iných miestach, čím vznikol plnofarebný finálny výtlačok.
Tento výlet nebol len o práci v ateliéri, ale aj o spoznávaní stovežatej Prahy. Počas výletu sme spravili 50 000 krokov, videli sme Pražský hrad, známu Zlatú uličku, prešli sme sa po Václavskom a Staromestskom námestí a hádam po všetkých uličkách v historickom centre.

Navštívte web stránku pána Korbelářa lithography.cz

Mgr. Alena Šofránková,
učiteľka odborných predmetov

návšteva litografickej dielne pána Boudu

vyskúšali sme si brúsenie litografického kameňa

názorná ukážka kresliacich nástrojov špeciálne pre litografiu

názorná ukážka kresliacich nástrojov špeciálne pre litografiu

názorná ukážka kresliacich nástrojov špeciálne pre litografiu

príprava kresby

upevnenie kameňa v tlačiarenskom stroji

tlač duplexu, prvá sa tlačila oranžová farba potom čierna

tlač duplexu, prvá sa tlačila oranžová farba potom čierna

tlač žltou

tlač červenou

tlač modrou

tlač modrou

záverečná tlač "čaju" transparentnou farbou

tlač modrou