Račianska 190, 835 26 Bratislava

Aké je štúdium na americkej štátnej strednej škole?

Prinajmenšom je to zaujímavá skúsenosť. Jednofarebné oblečenie, vždy zapravené polokošele alebo tričká s logom školy, žiaden make-up ani viditeľné tetovanie, dievčatá bez farebných kreácií z vlasov. 

Do školy, ktorá je na naše pomery obrovská a navštevujú ju stovky žiakov, ťa, samozrejme, privezie školský autobus, ale ak nie si vhodne oblečený, tak ti dajú niečo na prezlečenie.

Vstup do školy je cez detektor kovov, na každej chodbe uniformovaný policajt. Pre mnohých nepredstaviteľné. Na druhej strane si môžeš vybrať z obrovského množstva predmetov, ktoré ťa zaujímajú a ak sa ti niektorý nepáči, jednoducho si ďalší školský rok vyberieš iný. Od aranžovania kvetov, starostlivosti o deti s poruchami učenia až po fotografiu. Len tri či štyri predmety sú povinné – napríklad angličtina a matika (aj to si môžeš vybrať, či chceš geometriu alebo aritmetiku).Pridanou hodnotou k tomu je fakt, že žiaci nie sú na hodinách podľa veku (takže žiadne triedy), ale podľa ich úrovne. Každý žiak dostane zadarmo školský počítač, ktorý má k dispozícii po celú dobu štúdia, a to najlepšie je, že si nikto nemusí písať poznámky. Všetko učivo je dostupné online a hodiny sú zamerané viac na projektové vyučovanie ako na memorovanie.

V piatok 9. apríla nám Petra Maderičová porozprávala o jej študijnom pobyte v Amerike a o strednej škole v Crandalle v štáte Texas, ktorú navštevovala v minulom školskom roku, i o tom, aký bol jej mimoškolský život a aké to bolo musieť sa vrátiť domov kvôli pandémii a pokračovať v štúdiu online.

Jej príbeh zaujal mnohých z našich študentov a určite by aspoň na jeden školský rok študijný pobyt v USA vyskúšali.