Račianska 190, 835 26 Bratislava

Mikuláš v TAJOVE

Takto to vidia dievčatá: Mikuláš nás vítal v Tajove

V mrazivé mikulášske ráno sme spolu s pani Jakúbkovou a pánom Švorcom nasadli do autobusu a vydali sa na cestu do ďalekého Tajova a Banskej Bystrice.

V Tajove sme obdivovali krásy domu Jozefa Gregora-Tajovského a nasávali informácie, aby sme boli dobre pripravení na maturitné testy. Dozvedeli sme sa veľa o jeho živote a dielach, ako aj o dielach jeho ženy a dcéry. Navštívili sme aj cintorín s jeho pomníkom a ručne vyrezávaným pomníkom jeho otca, ktorý je unikátny vďaka stromu s desiatimi vetvami, symbolizujúcimi Jozefa Gregora a jeho deviatich súrodencov.

Po príchode do Banskej Bystrice sme si spravili prestávku vo vzdelávaní a načerpali sme energiu na vianočných trhoch plných chutných a lahodných vôní. Zohriati a napapaní sme začali prehliadku Múzea SNP. Výstava bola zaujímavá, plná exponátov z druhej svetovej vojny a SNP.

Banskú Bystricu sme opustili v sprievode nočného osvetlenia a po nevydarených pokusoch o spev v autobuse sme bezpečne a bez strát na životoch dorazili do Bratislavy.

Zuzana Dubovská a Monika Bilská, IV. G

… a takto to vidia chlapci: Tajov tam a naspäť

Slovenčinári si tento rok pre nás, študentov, pripravili cestu za poznaním jednej z popredných osobností slovenskej literatúry.

Ráno s nami spred školy vyrazil autobus pod velením pána Švorca a pani učiteľky Jakúbkovej a po dlhej ceste zastavil v Tajove, pred rodným domom Jozefa Gregora-Tajovského. Z interaktívnej exkurzie o jeho živote si každý študent niečo odniesol, niekto vzácne vedomosti, niekto magnetku, všetci pracovné listy.

Odtiaľ sa naša výprava presunula do historického centra Banskej Bystrice. Keď sme sa po rozchode znova pozliepali, navštívili sme spoločne veľkolepé Múzeum Slovenského národného povstania a vypočuli si prednášku o druhej svetovej vojne a SNP.

Potom veliteľstvo zavelilo, aby šofér naštartoval autobus a rútili sme sa naspäť do Bratislavy.

V našom „párty buse“ na ceste späť hrali osobnosti ako DJ Babarczai, Lukáš Margul alebo slávny MC Depo.

Večer okolo ôsmej sme dorazili šťastní a plní očakávania: Kam sa pôjde nabudúce?!

Matej Gajdoš Cigánek, IV. GMB