Račianska 190, 835 26 Bratislava

Výstava Zlomyseľnosť v krajine zázrakov

Kde bolo, tam bolo, bola raz … Tak sa začína takmer každá rozprávka. Niektorá sa však môže začať celkom jednoducho – padáte do krajiny zázrakov za uponáhľaným králikom. Dvaja veselí a šikovní žiaci Natália Prelcová a Rado Šimončič svojim bábkarským umením poriadne precvičili bránice všetkých divákov. Alici, Zajacovi, Srdcovej kráľovnej či Mačke prepožičali hlasy Natália Tornócziová, Karin Kravcová a Erik Kubáni. 

„Zakaždým, keď je pretrhnutá nitka

a fantázia na dne vysychá,

ako ten v púšti volám: ,,Ďalej zajtra!“

a ako on už temer nedýcham,

no ,,Dnes je zajtra!“ veselo mi zvonia

okovy, ktoré rád si ponechám.“

Touto krásnou básňou nás rozprávač preniesol do krajiny zázrakov a uviedol bábkové divadlo s názvom Zlomyseľnosť v krajine zázrakov, ktoré malo svoju premiéru 19.12. 2018 v komornom priestore školskej galérie PETIT.

Bábkové divadlo PETIT je prenosné bábkové divadlo, ktoré môže prísť za vami kamkoľvek s rozprávkovým príbehom Zlomyseľnosť v krajine zázrakov. Žiaci II.G a III.G vytvorili divadielko zo starej zásuvkovej skrine, so scénami pre každé dejstvo a rôznymi technikami zhotovili bábky. Použili recyklovaný materiál, ako staré látky, gombíky či čipky, na to, aby bábkam vdýchli správny charakter a výraz. Celkovo vzniklo viac ako 15 bábok rôznych veľkostí, zložité aj jednoduché. 

Zajac vytvorený Veronikou Preitschaftovou, krásny na detaily, či nezbedné karty Srdcovej kráľovnej môžu konkurovať profesionálnym bábkam. Do príbehu priletel aj nádherne vypracovaný drak od Timey Šišolákovej, ktorý bol náročný na spracovanie, konštrukciu a výraz. V krátkom príbehu rozdelenom do troch dejstiev si zahralo až 8 bábok, ktoré priniesli divákom radosť, smiech a zábavu. 

Ak navštívite našu galériu Petit, čaká na vás okrem divadielka aj sprievodná výstava na tému Zlomyseľnosť v krajine zázrakov, na ktorej pracovali žiaci vyše roka. 

Na prvom paneli môžete vidieť prácu na bábkach. Druhý panel ponúka knihy, v ktorých nájdete krátke veselé príbehy a knižnú ilustráciu. 

Na hlavnej stene sú vystavené výtvarné práce, ktoré žiaci vytvorili, potrápili sa aj s 3D priestorom, klasickými výtvarnými technikami, ako sú tempera, akvarel, ceruzka a zhotovili aj scénu k rozprávkovému príbehu. Ten zasadili do rôznych krabíc od topánok, čaju aj bonboniér.

Žiaci III.G mali zadanie náročnejšie a  3D priestor riešili v starých zásuvkách. Žiaci II.G sa vrátili do detských čias a vytvorili sériu obrovských hracích kariet technikou preškrabávania. Každý žiak prostredníctvom nej vyobrazil svoju bábku. V galérii sú prezentované aj plagáty na rozprávkové divadielko, z ktorých sa jeden vybral a propagoval premiéru bábkového divadla po celej škole. 

Týždeň pred premiérou sa chodbami ozývalo tiché cupitanie a veselé dupkanie Alice a Bieleho králika, ktorí originálne vymaľovanými pozvánkami pozývali na vernisáž výstavy a bábkové divadlo všetkých pracovníkov školy. Môžete prísť aj vy, naša galéria je otvorená pre všetkých návštevníkov, malých či veľkých. Výstava bude trvať do konca marca 2019.

Mgr. art Barbora Molnárová, učiteľka odborných grafických predmetov