Račianska 190, 835 26 Bratislava

ZLATÁ STOVEŽATÁ V PODANÍ SOŠ POLYGRAFICKÁ

Blížil sa absolútny záver školského roka a tak sme sa rozhodli, že využijeme zostávajúci čas a vybrali sme sa k susedom do Prahy pozrieť sa, ako to chodí v našom fachu, do spoločnosti Svoboda Press, s.r.o., najväčšej tlačiarni v Českej republike.  

Ekologicky uvedomelí sme zvolili cestu vlakom kvôli pohodliu aj kvôli zníženej ekologickej záťaži na životné prostredie. Keďže Praha je nádherné mesto plné podnetov pre budúcich grafických dizajnérov, rozhodli sme sa užiť si ju naplno a tak sme tam pobudli dva dni. Hotel Olga, v ktorom sme boli ubytovaní sa nachádzal v širšom centre a tak sme nemali ďaleko takmer nikde. Bohatosť švédskych stolov na raňajky sme ocenili, keď sme objavovali krásy mesta a nemuseli hľadať cenovo výhodné stravovacie zariadenia. 

Hlavným bodom našej odbornej exkurzie bola návšteva tlačiarne Svoboda Press, s.r.o. Pán Petr Lomberský, výrobno-technický riaditeľ spoločnosti nám porozprával o histórii spoločnosti, jej výrobnom programe, ukázal nám v praxi výrobné procesy a žiaci mali možnosť na vlastné oči vidieť kolosálne tlačové stroje v akcii. Videli sme, ako sa tvoria tlačoviny, ako prebieha proces tlače, vyrezávanie, kontrola kvality aj balenie.  

Po exkurzii sme sa vrhli do ulíc spoznávať krásy mesta, urobili si nepočetne veľa selfie v Múzeu fantastických ilúzií a pozreli si výstavu The World of Banksy – an Immersive Experience, kde sme mali možnosť vidieť vybrané práce asi najznámejšieho grafitti umelca na svete pochádzajúceho z Bristolu v Spojenom kráľovstve a pozreli sme si film o jeho tvorbe.  

Keďže jeho identita zostáva v anonymite a už od počiatkov jeho tvorby vystupuje pod pseudonymom BANKSY, je známy najmä svojimi umeleckými počinmi, búraním konvencií v umeleckom svete,  inštaláciou pouličného umenia v priestoroch svetoznámych umeleckých galérií a v neposlednom rade tým, že obraz dievča s balónom (Girl with Balloon), ktorý sa predal na aukcii v Sotheby v roku 2018 za 1 042 000 £ nechal okamžite na aukcii zoskartovať. Mechanizmus skartovacieho stroja sa však v ráme zasekol a tak dielo ostalo do polovice celé, čo dielu pridalo na finančnej hodnote a Banksymu na sláve. Dielo premenoval na Láska je v koši (Love is in the Bin) a bolo znovu vydražené v aukcii v októbri 2021 za 25 400 000 $. 

Banksyho diela nie sú len maľby na stenách s pomocou šablóny alebo inštalácie objektov, miesta, na ktorých sa jeho diela objavujú si starostlivo vyberá a každé v sebe nesie hlbší odkaz a posolstvo. Svojimi dielami sa snaží upozorniť na nedodržiavanie ľudských práv, práv a slobody zvierat, ale aj na odvrátenú stranu kapitalizmu. V neposlednom rade je aj politickým aktivistom a mnohé jeho diela boli inšpirované činmi a výrokmi politikov. Mnohé z jeho diel otvorene manifestujú nezmyselnosť vojenských konfliktov, korupciu v spoločnosti, iné zas pranierujú konzumnú spoločnosť v ktorej žijeme.  

Graficky vyžití a umelecky naplnení sme si užili podvečernú atmosféru Staromestského námestia s odbíjajúcim orlojom, navštívili sme Týnsky chrám a snažili sa nájsť hrobku známeho dánskeho astronóma a astrológa Tycho Brahe, ktorý pôsobil na dvore Rudolfa II., prešli sme sa po Václavskom námestí, Karlovom moste a okúzľujúcej Malej strane a Kampe, Hradčanoch a niektorí stihli aj Zlatú uličku a Katedrálu sv. Víta. Vychutnali sme si pražské kaviarničky a nechali na seba pôsobiť energiu tohto okúzľujúceho mesta. A toto všetko sme stihli za 26 hodín 🙂