Račianska 190, 835 26 Bratislava

Medzinárodný futsalový turnaj polygrafických škôl

5. ročník Memoriálu Tibora Kertésza

V dňoch 25.5.2023 až 27.5.2023 sa za podpory Strednej odbornej školy polygrafickej a bratislavského samosprávneho kraja,  na pôde strednej odbornej školy polygrafickej so sídlom na Račianskej ulici, uskutočnil 5. ročník Medzinárodného futsalového turnaja s názvom Memoriál Tibora Kertésza.

Pokračovania tohoto športového podujatia sa mladí športovci opäť dočkali po roku. Piaty ročník tejto akcie sa tešil opäť vysokej účasti nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Svojou návštevou nás poctili polygrafické školy zo slovenských miest, a to zo Svitu, z Levíc a Bratislavy. Súťaž zabezpečilo aj družstvo z českého Olomouca.

Fotografie z futsalu nájdete na našom Facebooku.

Tak ako to už býva zvykom, samotný turnaj bol opäť naplánovaný na tri dni. Prvý deň bol určený na cestovanie a príchod do Bratislavy a organizačné záležitosti, druhý deň bol dňom hracím a určený na športové zápolenie spríjemnené večernou prehliadkou Bratislavy. Tretí deň bol dňom určeným na bezpečnú cestu našich hostí domov.

Po predošlých štyroch ročníkoch turnaj prešiel malými organizačnými zmenami, a to konkrétne v hracom systéme turnaja. V predchádzajúcich rokoch sa hralo systémom dvoch trojčlenných skupín, kedy víťazi skupín postupovali priamo do semifinálových súbojov a družstvá umiestnené na druhom a treťom mieste si zahrali kvalifikačný duel do kríža s druhou skupinou. Víťazi týchto kvalifikačných zápasov do kríža postúpili do semifinále. Následne porazené družstvá smerovali do bojov o umiestnenie o piate miesto. Porazené družstvá zo semifinálových stretnutí si zahrali zápas o bronzové medaily a víťazi semifinálových stretnutí hrali zápas o celkového víťaza turnaja.

V tomto ročníku zvolil organizátor hrací systém ,,každý s každým“ a hrací čas bol stanovený na sedem minút v dvoch polčasoch. To znamenalo, že každá škola odohrala päť stretnutí a zmerala si svoje športovo-futsalové schopnosti a zručnosti v piatich zápasoch Prípadné zaváhanie v jednom stretnutí mohli športovci odčiniť v ďalších zápasoch. O korektnosť samotných zápasov, ale i priebeh celého turnaja sa staral profesionálny rozhodca s dlhoročnými skúsenosťami a  licenciou od Slovenského futbalového zväzu menovite Richard Šafárik. Od úvodného hvizdu arbitra, sa tento krok organizátora pozvať profesionálneho rozhodcu ukázal ako veľmi správny, pretože športovci si nič na palubovke zadarmo nedarovali a v mnohých súbojoch sa často iskrilo, ale to už k športovému zápoleniu patrí, a tak ako sa patrí po odohratí zápasu si všetci s úctou podali ruky.

V jednotlivých zápasoch sa ukázalo, že najkvalitnejšie pripravení na turnaj pricestovali hostia zo Strednej odbornej školy informačných technológií so sídlom na Hlinickej ulici, ktorí z piatich hraných zápasov nenašli premožiteľa ani v jednom zápase, malé zaváhanie pripustili len v zápase s Olomoucom, kedy remizovali 2:2, a s počtom trinástich bodov vyhrali celý turnaj. Na druhej priečke sa s počtom bodov dvanásť umiestnili domáci polygrafi, kedy body stratili iba v stretnutí s celkovým víťazom turnaja. Na bronzovej tretej priečke sa s počtom získaných bodov desať umiestnili polygrafi z Olomouca. Na nepopulárnom štvrtom mieste sa z počtom bodov šesť umiestnilo družstvo zo Svitu. Piate miesto na turnaji, s jedným víťazstvom a s počtom bodov tri obsadilo družstvo zo Strednej odbornej školy hotelových služieb a obchodu zo sídlom na Pántoch. No, a na konečnom šiestom mieste bez získaného bodu, sa umiestnilo družstvo z Levíc.

Fotografie z futsalu nájdete na našom Facebooku.

Samozrejme, popri športovom charaktere, mal samotný turnaj aj edukačný charakter. V priebehu turnaja, v čase prestávok, bola zabezpečená zúčastneným študentom daných škôl prehliadka školy, a to konkrétne priestorov praktického vyučovania, kde si žiaci so svojimi rovesníkmi, ale i majstrami odborného výcviku mohli vymeniť cenné skúsenosti a postrehy z odboru polygrafia. Po skončení samotného programu bola všetkým účastníkom zabezpečená večerná prehliadka Bratislavy.

Za predvedené športové výkony všetkým športovcom, ale i organizátorom celej športovo-výchovnej akcie ďakujeme.

V Bratislave 29.5.2023

Mgr. Michal Hudec

Futsalový turnaj Bratislava