Račianska 190, 835 26 Bratislava

Nový školský rok zvládnem úspešne a bez stresu!

Už sme za polovicou letných prázdnin a začiatok nového školského roka sa nám nezadržateľne blíži. Výzvy, ktoré žiakov čakajú budú opäť pestré a preto je potrebné naskočiť do tohto obdobia správnou nohou.

Hovorí sa, že s akou energiou žiak začne školský rok, taký ho bude mať celý. Úspech patrí pripraveným a preto, ak si doteraz v škole „preliezal“, teraz to skús inak. Od tvojej pripravenosti bude závisieť tvoja psychická pohoda a výsledky v škole. Vyhni sa stresu z nepripravenosti, prečítaj si tento článok a nasleduj ho.

V tomto článku sa pozrieme na to, ako môžeš zvýšiť svoje šance na bezproblémové zvládnutie školského roku:

Príprava svojho notebooku na nový školský rok

Vlastniť funkčný notebook na Strednej odbornej škole polygrafickej je nutnosťou a preto si ho nezabudni pripraviť na svoju ďalšiu prácu.

  • očisti svoj notebook od prachu a nečistôt,
  • zabezpeč si vhodnú tašku na prenášanie notebooku,
  • zaisti, aby boli všetky hardvérové súčasti notebooku funkčné,
  • odstráň nepotrebné súbory z počítača,
  • zálohuj si obsah svojho notebooku pre prípad zlyhania diskov,
  • uprac si pracovnú plochu, pomenuj a kategorizuj si všetky svoje súbory,
  • urob si poriadok vo svojom portfóliu a svoje projekty umiestni na jedno miesto,
  • aktualizuj si potrebný softvér na najnovšie verzie,
  • použi antivírusový program a skontroluj si počítač, aby si v ňom nemal vírusy,
  • vyhni sa kreknutým programom, ktoré môžu spôsobiť nefunkčnosť oficiálneho softvéru na tvojom počítači,
  • skontroluj si funkčnosť počítačových programov, ktoré budeš využívať v priebehu školského roka.

Vybavte si všetko okolo preukážky ISIC a cestovania včas

Začiatok školského roka je typický tým, že všetci chcú všetko naraz vybavovať. Dlhé rady pri vybavovaní električenky nemá nikto rád.

Nezabudni, že električenku do mestskej hromadnej dopravy si vybavíš aj on-line na stránke Dopravného podniku Bratislava.

Ak pokračuješ v štúdiu a chceš naďalej využívať svoj preukaz ako dopravnú kartu, zľavu využívanú v doprave prostredníctvom čipu, si predĺžiš zaslaním SMS alebo prostredníctvom aplikácie podľa pokynov uverejnených na Edupage SOŠP alebo na plagátoch rozmiestnených v škole.

Na dokončenie aktivácie treba kartičku priložiť k terminálu (napr. na hl. vlakovej alebo autobusovej (Nivy) stanici v BA.

Využívaj zošity a bloky na písanie poznámok v škole aktívnejšie

Mnohí žiaci si radi píšu poznámky do mobilov a počítačov. Skúsenosti sú však iné. Ak si založíte zošit, do ktorého si budete zapisovať poznámky ručne, je vysoká šanca, že vám daný zošit vydrží aj niekoľko rokov ako súhrn vašich vedomostí, pričom poznámky písané do počítača a mobilu majú vysokú tendenciu sa „stratiť“ v nekonečnom vesmíre digitálneho sveta.

Mnohí absolventi školy nachádzajú svoje zošity aj po mnohých rokoch a vedia si ich v rýchlosti prelistovať a zopakovať si, čo sa učili.

Zápisky v priebehu vyučovacej hodiny

Ak vyučujúci vysvetľuje látku, rob si osnovité zápisky aj napriek tomu, že ťa k tomu nikto nevyzval. Poznámky si robíš pre seba, aby si hneď po vyučovaní nezabudol na to, čo sa preberalo.

Hoci sa môže zdať vysvetľovaná látka jednoduchá a môžeš mať pocit, že si všetko zapamätáš, nie je tomu tak. Pri množstve informácií dnešného rýchleho sveta si už o týždeň ani len nespomenieš, čo sa na vyučovaní preberalo.

Prostredníctvom ručne písaných poznámok zlepšuješ svoju pamäť a celkové orientovanie sa v preberanej látke.

Nielenže budeš spokojnejší, pretože budeš mať v získaných informáciách poriadok, ale urobíš radosť aj svojmu vyučujúcemu. Pozitívna atmosféra v triede je to, čo chceš.

Poznámky si píš vlastnoručne

Nečakaj na spracované poznámky od svojho spolužiaka, tie totiž nemusia byť úplné. Poznámky spolužiaka odzrkadľujú jeho myslenie a to môže byť odlišné od toho tvojho. Jeho vyselektované informácie z vyučovacej hodiny nemusia byť dostatočné pre teba. Skratkovité poznámky spolužiaka bez podrobnejších zápiskov ti zvýšia stres z toho, že nebudeš vedieť, čo všetko by si mal vedieť.

Nezabudni si svoje poznámky prečítať aj následne pred ďalšou vyučovacou hodinou, aby si sa po určitom čase opäť zorientoval, pripravil sa, usporiadal si získané informácie a mohol nadviazať na to, čo ťa čaká.

Orientovanie sa vo svojich poznámkach pre teba znamená menej stresu z vyučovacieho dňa a pozitívnu atmosféru v tvojom okolí.

Kúp si zvýrazňovače

Zvýrazňovače sú perfektnou pomôckou pri „upratávaní“ informácií vo svojej mysli. Daj si však pozor, aby si nezabúdal aj na nezvýraznené kľúčové frázy a poučky. Nezvýraznené veci môžu mať nižšiu prioritu, ale stáva sa, že človek ich zvykne úplne vynechať.

Zvýrazniť si každú vetu zvýrazňovačom vo svojich poznámkach tiež nie je efektívne.

Vyhni sa mobilu

Učiť sa v súčasnosti býva mnohokrát veľmi ťažké. Jedným z dôvodov je práve tvoj smartfón, ktorý držíš neustále v ruke.

Problém, ktorý vzniká pri používaní mobilu je, že úplne strácaš pozornosť, jednoducho sa úplne prestávaš sústrediť. Skroluješ Instagram, TikTok, či iné sociálne siete, pozeráš si zábavné videá a to, koľko máš lajkov, či zhliadnutí na tebou pridanom obsahu. Čítaš bulvárne magazíny a zbytočne si memoruješ informácie, ktoré ku životu vôbec nepotrebuješ a nikam ťa neposunú.

Súčasné množstvo nepotrebných informácií vyčerpáva tvoje myslenie.

Sústrediť sa na preberanú látku je alfou a omegou pre úspešné zvládnutie školského roka a vyučovacieho predmetu. Ak ti niekto niečo vysvetľuje, v tvojej mysli vznikajú prepojenia a nachádzaš súvislosti. Stačí, aby si odomkol svoj mobil a ihneď začínaš byť v informáciách dezorientovaný.

Ak sa niečo učíš, vypni mobil, počúvaj prednášajúceho, zapisuj si poznámky, pátraj po hlbších informáciách, pýtaj sa, zapájaj sa do diskusie a hľadaj odpovede.

Ak žiaka preberaná látka nezaujíma, býva to preto, že sa v danej problematike nevyzná, je stratený a nevie „naskočiť na vlak“. Je už na samotnom žiakovi, aby si odpovedal na otázku, prečo je to tak a čo môže urobiť pre zlepšenie svojich znalostí.

Buďte silné osobnosti

Odolávať pokušeniam je výsadou silných osobností. Dospievanie mladého človeka je častokrát spájané s fajčením, vejpovaním, užívaním tzv. žuvacieho tabaku alebo užívaním alkoholu.

Ich užívanie je spájané so stratou pozornosti, únavou, bolesťami hlavy, výpadkami pamäte a vznikom zdravotných problémov, od tých menších, po tie závažné.

Rakovina ústnej dutiny, hrdla, hltana; rakovina pľúc, rakovina hrubého čreva, migrény, pankreatitída, srdcovocievne ochorenia, vysoký krvný tlak, ochorenia obličiek a pečene, depresia a úzkosť, zhoršená funkcia imunitného systému, ochorenia nervového systému a pamäte, alzheimer, demencia, skleróza multiplex, to všetko sú ochorenia, ktorým sa naozaj chceš vyhnúť.

Užívanie tabakových a alkoholických výrobkov je vysoko návykové a vážne ohrozuje tvoje psychické a fyzické zdravie, ako aj zdravie ľudí v tvojom okolí.

Zároveň pripomíname prísny zákaz fajčenia v celom areáli školy, ktorý neoddeliteľne súvisí so začiatkom školského roka. Tento zákaz chráni nielen vaše zdravie, ale aj majetok školy pred vznikom požiarov. Pri porušení tohto zákazu sa pristúpi ku sankciám z toho vyplývajúcim.

Zdravie máte len jedno a preto si ho treba vážiť. Dávajte si na seba pozor.

Využívajte trendy doby:

  • navštevujte knižnice a čítajte odbornú literatúru
  • využívajte tutoriály dostupné na internete
  • využívajte umelú inteligenciu, ale overujte si fakty

Žiakom prajeme skvelé ukončenie prázdnin a úspešný začiatok ďalšieho ročníka na Strednej odbornej škole polygrafickej 🙂