Račianska 190, 835 26 Bratislava

TE AMO GRANADA – MOBILITA ERASMUSPLUS

Spolufinancované Európskou úniou

Naša škola pravidelne organizuje pre svojich žiakov mobility v rámci projektu ErasmusPlus.  V rámci aktuálnej mobility mali naši žiaci možnosť vycestovať do zahraničia a overiť si svoje vedomosti v praxi hneď začiatkom školského roka. 17. septembra  skupina ôsmych žiakov štvrtých a tretích ročníkov vycestovala do Španielska, do malebného mestečka na úpätí pohoria Sierra Nevada s bohatou stredovekou históriou. Granada, alebo granátové jablko, čo je preklad slova v španielčine, bola domovom študentom aj dvom sprevádzajúcim pedagógom na tri týždne.

Albayzín, malebná historická štvrť s charakteristickou maursko-andalúzkou architektúrou, ktorá sa nachádzala na vyvýšenom kopci hneď oproti majestátnemu palácu a sídlu kráľov ALHAMBRE, sa stal našim vysunutým domovom. Rezidencia La Luna en el Alba (mesiac za úsvitu) poskytla študentom ubytovanie aj stravovanie.

Žiaci boli v rámci mobility rozdelení do 7 firiem, v ktorých sa venovali digitálnej grafike a polygrafickej výrobe. Sprostredkovateľská agetúra Europroyectos zabezpečila dopravu do tých spoločností, ktoré boli vzdialené mikrobusom, ostatní používali mestskú dopravu. Niektorí pracovali v reklamných agentúrach, iní v tlačiarňach. Všetkým študentom sa venoval mentor, ktorý bol pre nich školiteľom i poradcom. Žiaci preukázali výbornú znalosť práce s grafickými programami a mentori i majitelia boli nadšení z ich vedomostí a samostatnosti, s akou vedeli sami vykonávať zadané úlohy. Mnohí si prešli viacerými činnosťami, ich mentori sa im snažili ukázať polygrafickú výrobu v jej celej komplexnosti. Posledný týždeň už žiaci pracovali úplne samostatne na zadaných zákazkách a dokázali, že sú výborne pripravení na svoju profesionálnu kariéru a určite sa ako digitálni grafici nestratia.

Mobilita ErasmusPlus nie je však len o overovaní si svojich vedomostí a zručností v praxi v medzinárodnom priestore, je aj o spoznávaní inej kultúry, iných zvykov a tradícií. Naša Fatima nám predstavila španielsku kuchyňu a my sme každodenne ochutnávali jej prekvapenia na tanieri. Spoznali sme nielen krásy Granady, ale navštívili sme aj mesto Nerja na pobreží známe jaskyňou, v ktorej sa objavili nástenné maľby a svojimi plážami, Malaga nás privítala nádherným počasím stvoreným na kúpanie a prehliadku historického centra a prístavu a angličtinu sme si precvičili na Gibraltári, ktoré patrí Spojenému kráľovstvu. Lanovka nás vyviezla doslova až do oblakov a jediná kolónia voľne žijúcich opíc a ich priateľskosť voči turistom určite ostanú výraznou spomienkou na tento výlet.

Apropos, naša jazyková výbava. Angličtinou sme sa dohovorili všade, niekde ťažšie, niekde ľahšie. Zamestnanci turisticky zaujímavých miest, obchodov a reštaurácií však angličtinu ovládali, takže sme nemali žiadne problémy.  Našťastie, všetci sme absolvovali prípravný kurz španielčiny a tak sme mali možnosť s domácimi a zamestnancami, ktorí nevedeli po anglicky dorozumievať sa hoci aj „lámanou“ španielčinou.  Takže OLĚ GRANADA.

Erasmus na Strednej odbornej škole polygrafickej